Kanunun robot kolu

share on:

Suç önleme robotu Knightscope göreve başladı. Yüz tanıma, radyasyon ve kimyasal madde tespiti yapabilen bu robot şimdilik trafikte otomobil plakaları taramakla yetinecek.

1,5 metre uzunluğunda ve 136 kilogram ağırlığındaki robot, savaşcı RoboCop filmlerinden çok uzak görünüyor. Yapımcılarına göre, Knightscope isimli K5 Otonom Veri Makinesi geleceğin suç önleme makinesidir.

robot1

Robotun gece ve gündüz 360 derece görüş sağlayan 4 tane kamerası var. Ayrıca yüz tanıma yazılımı ve sıcaklığı, radyasyonu ve kokulu biyolojik ile kimyasal ajanları tespit edebilen sensörler bulunuyor.

Testler bu yıl başladığında bir polisin ya da özel güvenlik görevlilerinin yerini almayacak. Daha çok monoton ve tehlikeli görevleri üstlenerek onlara yardım edecek. K5’in dışarıda 7 gün 24 saat dolaşacağını söyleyen Knightscope’un CEO’su William Santana Li, robotun optik karakter tanımlama özelliğini kullanarak bir dakika içinde 300 otomobil plakasını işleyebileceğini ifade etti.

robot2

K5 zararsız görünüyor, fakat ona zarar vermek kolay değil. Onu bozmaya çalıştığınızda çok acı veren ve keskin bir alarm harekete geçiyor.(Vasfiye Özcanbaz)

share on: