Dünya ellerinin altında!

share on:

Hediye etmek için kaliteli bir yerküre arama uğraşından eli boş dönen girişimci, eskiden gezginlerin temel ihtiyacı olan bu haritaları tamamen el ile üretmeye başladı.

Modern çağda GPS'in gelişi ve seri imalata rağmen yerküre yapma sanatı ilerleme sağlayamadı. Dünyada sadece 2 atölye el yapımı yerküre yapıyor. Bunlardan biri Londra'da bulunan Bellerby stüdyosu. Peter Bellerby tarafından 2008 yılında kurulan küçük dükkan, babasının 80. yaş günü için ona kaliteli bir yerküre almak istemesiyle doğdu.

dunya1

Ucuz bir küre ile kırılgan, pahalı bir antik model tercihi arasında kalan Bellerby, kendi küresini yapmak için kendi başına çalışıp biraz para harcamaya karar verdi. Süreç oldukça karmaşıktı, maliyetliydi ve düşündüğünden daha çok zaman alıyordu. Bu girimin ardından kendi yerküre imalat stüdyosunu açtı.

Şimdilerde Bellerby ve onun küçük ekibi kaliteli, el yapımı, sanat eseri yerküreler yapıyorlar. Dik durma ayağından boyasına, harita çizimine kadar her parçası geleneksel ve modern teknikler kullanılarak ustalıkla yapılıyor. Yerküre yapımı öğrenmesi zor bir sanat. Harita şeritlerinin küreye uygulanması işini öğrenebilmek yaklaşık 1 yıl sürüyor.

dunya2

Şirket 23 santimetrelik masa versiyonundan 127 santimetrelik dev boyutlara varan çeşitleriyle yaptıkları kürelerle uluslararası bir takdir kazandı. Küreler televizyon yapımlarında, Hollywood filmlerinde ve sanatçılar tarafından kullanılıyor.

Yerküre ve gökkürenin M.Ö 2. yüzyılın ortalarından beri yapıldığı biliniyor. Fakat bilinen ve günümüze kadar gelen yerküre Alman haritacı, seyir subayı ve tüccar olan Martin Behaim tarafından 1492 yılında yapıldı. Yerküre yapımı Rönesans döneminde mekanik baskı gibi teknoloji gelişmelerle hızla ilerledi. 15. yüzyılın sonuna kadar küre yapımı Avrupa'da tanınmış bir sanat haline geldi. (Vasfiye Özcanbaz)

share on: