Honda, 100 milyonuncu otomobilini üretti

share on:

Japon otomotiv devi Honda, ilk olarak 1963 yılında ürettiği T360 mini kamyonetin ardından 100 milyonuncu otomobilini üreterek tarihe geçti.

Asya, Avrupa, Güney Amerika ve Çin de dahil 18 farklı ülke ve lokasyonda birbirini tamamlayan ve esnek üretim imkanı sunan 34 üretim tesisiyle otomobiller üreten Honda, otomobil üretimine başlamasının 54 yıl sonra 100 milyon adede ulaşan üretimiyle önemli bir kilometre taşına imza attı. Motosiklet ve diğer ürünler de dahil edildiğinde Honda bugün gelinen noktada 560 milyon adetlik bir üretim başarına imza atmış durumda.

MİNİ BOY KAMYONETLE BAŞLADI

Honda, üretime 1963 yılında Saitama Fabrikasında ilk seri üretim modeli olan T360 mini boy bir kamyonet ile başladı. Aynı yıl Hamamatsu Fabrikası'nda küçük bir spor otomobil olan S500 modelini  üretmeye başlayan Honda, 1964 yılında ise sadece otomobil üretimi için Sayama Fabrikasını devreye aldı. Yeni tesis orta boy spor otomobil S600 modeli ile üretimine başladı. Markanın büyümesinde tüm dünyada sadık bir hayran kitlesine sahip olan Civic, Accord, CR-V ve Jazz modellerinin payı büyük. Honda bu süre boyunca yerel pazarların ihtiyaçlarını karşılamak üzer özel modeller de geliştirdi ve üretti.

Uluslararası pazarlarda daha etkin olma stratejisiyle hareket eden Honda, 1982 yılında ABD’nin Ohio eyaletinde Accord modelini üretmeye başladı. Böylece Accord markanın Japonya dışında kendi tesisinde ürettiği ilk model olarak öne çıkarken aynı zamanda ABD’de üretimi gerçekleştirilen ilk Japon otomobili olarak tarihe geçti.

share on: