Öğrenciler, ikinci döneme planlı başlayın

share on:

Okulların açılmasına birkaç gün kaldı. Bir dönemin yorgunluğunu atan öğrencilerin ve özellikle TEOG ve YGS sınavına hazırlanan öğrencilerin zamanını iyi planlaması ve okullar başlamadan konu tekrarına ağırlık vermeleri çok önemli.

İkinci öğretim döneminin başlayacak olması aynı zamanda milyonlarca öğrenci için yeni bir sınav döneminin başlaması anlamına geliyor. 8. ve 12. sınıf öğrencilerini TEOG, YGS ve LYS’nin beklediğini belirten Açı Eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni Gonca Uluçay, ikinci dönemin daha verimli geçmesi için tavsiyelerde bulundu.

Tercihler meslek hayatının başarısını etkiliyor

Her öğrencinin eksikliklerini analiz etmesi gerektiğini belirten Uluçay, planlı bir çalışma stratejisi ile ikinci döneme başlanmasının önemli olduğunu söyledi. Okul hayatında yapılan tercihler meslek hayatının başarısını da etkiliyor. 8. ve 12. sınıf öğrencilerini ikinci dönemde zorlu sınavlar beklerken aynı zamanda tercihlerde önemli konumda.

Mutlaka ilk dönemin konuları tekrar edilmeli

Öğrencilerin ikinci döneme hazırlanırken birinci dönem konularının da üstünden geçmesi gerektiğinin altını çizen Uluçay, "Birinci döneme ait konu eksiklerimiz var ise öncelikle öğrencilerin hedefi bu eksiklikleri tamamlamak olmalı. Daha sonra sık sık konu tekrarı yaparak farklı kaynaklardan soru çözülmeliler. Özellikle geçmiş konulardan çok fazla yanlışı çıkan öğrenciler genel tekrara ağırlık vermeli. Bu nedenle sınava girecek öğrenciler, takıldıkları konularla ilgili geçmiş yılların bilgilerini de gözden geçirmeli" diye konuştu

Testleri sınavdaymış gibi çözün

TEOG sınavında öğrencilerin zaman ile ilgili herhangi bir sıkıntısı olmadığını belirten Açı Eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni Gonca Uluçay sözlerine şöyle devam etti: "YGS ve LYS için zaman problemi var. Öğrenciler sınavda soruları daha hızlı çözmesi için sık sık sınav denemeleri yapmalılar. Özellikle sınava son iki hafta kala, sınav saatinde başlayarak üç günde bir sınav denemesi çözmeliler. Böylelikle sınava daha konsantre bir şekilde girmiş olurlar."

share on: