Eriyen buzların muhteşem güzelliği

share on:

Her yaz hava ısınıp, güneş ışınları Grönland ile Antarktika’da buz tabakalarının üzerine düştüğünde, mavi erimiş su havuzlarının güzelliği göz kamaştırıyor. Yaz zamanı erimenin normal olmasına rağmen, erime oranının artması ve mavi göllerin daha fazla görünmesi küresel ısınma hakkında uyarı veriyor.

buzerime2

Grönland’in kocaman buz tabakalarının üzerinde çift motorlu uçağıyla dolaşan ve penceresindeki küçük bir delik sayesinde keskin, kaliteli fotoğraflar çeken pilot Timo Leiber, buza her zaman bir tutkusu olduğunu söyledi. Norveç ve Grönland’e 7-8 kez gittiğini belirten Leiber, "Grönland’in küresel deniz seviyesindeki artışa katkısının Antarktika’dan 3 kat daha fazla. Karaların ne kadar hızlı değiştiğini gördüm" dedi.

Erimiş göletler buzdağının parçalanmasında önemli bir rol oynuyor. Bu erimiş göletleri birçoğu havuzdan havuza süzülen sularla oluşmuş ipliğe benzeyen derelerle bağlantılı. Buz üzerindeki çatlaklar suyu buz katmanlarının derinlerine taşıyor ve bazen de buzun en alt tabakasını yağlayan alttaki kayaya ulaşıyor. Yağlanmış olan buz okyanusa doğru daha hızlı akıyor ve buzdağları denizde parçalanıyor. Böylece, erimiş su derelerinin etkisi olmadan daha büyük buz kitlesi kaybı yaşanıyor. (Vasfiye Özcanbaz)

share on: