Kawasaki ve Suzuki yeni ABS’ye kavuştu

share on:

Motosiklet ABS'si pek çok ülkede standart hale gelirken, Bosch'un geliştirdiği yeni ABS 10 Kawasaki Versys-X 300 ve Suzuki GSX-S125’te modellerinde yer alacak.

Bosch'un motosikletlere yönelik ABS 10 ürününün EICMA 2016'da tanıtılmasının ardından, Kawasaki Versys-X 300 ABS, dünyanın bu sisteme sahip ilk üretim modeli olarak tüm dünyada satışa sunuldu. Ayrıca yeni sistem, 2018 model Suzuki GSX-S125’te de yer alacak.

DAHA KÜÇÜK, DAHA HAFİF

Mevcut ABS 9'a oranla yaklaşık yüzde 30 daha hafif ve yüzde 45 daha küçük olan ABS 10, önceki versiyonun tüm yüksek seviye standart özelliklerine ve fonksiyonlarına sahip bulunuyor. Bu durum sistemi, özellikle gelişmekte olan pazarlarda çok popüler olan küçük iki tekerlekli araçlara uygun hale getiriyor.

ACİL FRENDE MOTOSİKLETİN DENGESİNİ KORUYOR

Kilitlenme karşıtı frenleme sistemi, daha hızlı reaksiyon göstermelerine ve daha sıkı fren yapmalarına izin vererek sürücülere daha fazla güven sağlıyor. ABS, acil frenleme sırasında tekerleklerin kilitlenmesini önlüyor ve böylece sürücülerin ayakta kalmasına yardımcı olarak motosikletin dengesini koruyor.

ABS, PEK ÇOK ÜLKEDE ZORUNLU OLUYOR

Dünya genelinde giderek daha fazla sayıda ülke, motosiklet ABS'sini zorunlu kılıyor. Avrupa Birliği'nde motosikletlerde ABS’nin standart ekipman olması konusunda düzenleme kabul edildi ve bu düzenleme 125 cc'nin üzerinde motor hacmine sahip yeni tescil edilen tüm araçlar için 2017 yılının başından itibaren uygulanacak. Benzer bir yasa 2018 yılından itibaren Japonya ve Hindistan'da, 2019 yılından itibaren de Tayvan'da yürürlüğe girecek. Brezilya ise 2016 ve 2019 yılları arasında yürürlüğe girecek olan yasayla 300 cc'nin üzerinde motor hacmine sahip tüm mevcut araç çeşitleri için ABS'yi zorunlu kılmayı planlıyor. Motosiklet ABS'si aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Ekvador'un da gündeminde yer alıyor.

share on: