At sırtından ‘drone’lara yolculuk!

share on:

Bundan on yıllar önce at sırtında seyahat ettiğimiz dönemlerden, teknoloji ilerledikçe drone benzeri insansız hava araçlarıyla seyahat ettiğimiz dönemlere yaklaşıyoruz. Belki de yakın bir gelecekte bulunduğumuz yerden hiç çıkmadan özel gözlüklerimizle nasıl bir tatil istediğimizi hayal edip, oralara doğru sanal bir yolculuk yapabileceğiz.

YAPAY ZEKA, TATİL ANLAYIŞINI DEĞİŞTİRECEK

Enuygun.com, seyahat blog yazarlarıyla geleceğin seyahat trendlerini konuşmak için bir araya geldi. Toplantıda Gelecek Bilimci Halil Aksu da konuşmacı olarak yer aldı. Kişisel hava araçlarının çeşitlendiğini ve yaygınlaşacağını ancak alışkanlıklar, yükseklik korkusu, kaza riski, sigorta ve kanuni düzenlemeler gibi konuların bu araçların kitlesel olarak kullanılmasının önünde engel teşkil edeceğini vurgulayan Aksu, yapay zekânın ise tatil deneyimimizi değiştireceğini, geliştireceğini belirtti ve sözlerine şu şekilde devam etti: “Akıllı telefonlar ve benzeri teknolojik ürünlerle, dilini bilmediğiniz bir ülkede çok rahat anlaşabilecek, paramızı hemen bozdurabilecek, sesli bir komutla konaklama ya da ulaşım tercihlerimizi belirleyebileceğiz. Akıllı rehber uygulamaları bize çok daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunacak. Sanal Gerçeklik yerimizden kıpırdamadan Barselona'da ya da Aya Sofya'nın içinde gezinme imkânı sunacakken, Karıştırılmış Gerçeklik (Mixed Reality) fiziksel gezilerimizde yanımızdan ayırmayacağımız rehberlerimiz olacak. Gitmek istediğimiz ülke hakkında tüm bilgiler istediğimiz anda gözümüzün önüne gelecek. Er ya da geç canlı, cansız her şey internete bağlanacak ve bu durum seyahetlerimizi de kökten değiştirecek.”

MOBİL KULLANIM ARTIYOR

Yılda 3 milyondan fazla uçak bileti satan Enuygun.com’un CEO’su Çağlar Erol gelişen teknolojinin seyahat alışkanlıklarını da değiştirdiğine değindi. Türkiye’nin online alışverişte en fazla seyahat satın alınan ülkeler arasına yükseldiğini belirten Erol, “Enuygun.com'da da uçak biletlerinin %60'ı mobil cihazlar üzerinden alınıyor. Bu yüzden online seyahat pazarındaki trendleri yakından takip ederek müşterimize daha iyi bir deneyim sunmak için 70 yeni proje üzerinde çalışıyoruz. Mobil öncelikli bakış açışı ile uçak bileti satın alımını çok kolaylaştırdık, müşterilerimiz ister mobilden ister masaüstü bilgisayar ya da tabletten uçak biletini birkaç adımda ve dakikalar içinde güvenle alabilirler” dedi.

share on: